Pomáháme
srdcem

Pomáháme těm,
kteří ze všeho nejvíc
potřebují okamžitou pomoc

Více o nadačním fondu

František ŠtěpánekFrantišek Štěpánek byl jednou z nejvýznamnějších osobností Karlovarského kraje přelomu 20. a 21. století. Zatímco do historie regionu se zapsal jako spoluvlastník a lídr významné těžební a energetické skupiny Sokolovská uhelná, do paměti obyvatel se nesmazatelně vryl především jeho hluboký vztah k regionu i silné sociální cítění.

Příběh Františka Štěpánka je v mnoha ohledech zrcadlem moderních dějin českého příhraničí. Narodil se v roce 1953 v Sokolově a dětství prožil v období rozmachu těžebního a zpracovatelského průmyslu v 60. a 70. letech, doprovázeného na jedné straně dynamickým rozvojem kraje i jeho zásadní sociální proměnou, na druhé masivní plošnou devastací životního prostředí. A tyto zkušenosti měly zásadní vliv i na jeho budoucnost.

Po studiu na Vysoké škole báňské v Ostravě nastoupil mladý František v roce 1979 do závodu Dukla, spadajícího pod Důl Pohraniční stráže Březová. Díky svým organizačním schopnostem se postupně z pozice praktikanta v těžebním provozu vypracoval až do funkce ředitele tehdejšího státního podniku HDB Březová, kterým se stal v roce 1990.

Změna režimu a konec centrálně řízené ekonomiky, ve které zisk sokolovských dolů odtékal do státního rozpočtu, umožnil Františku Štěpánkovi projevit i další stránky jeho povahy. Těmi byl upřímný regionální patriotismus a silné sociální cítění. Podnik, v roce 1994 transformovaný do společnosti Sokolovská uhelná, se tak pod vedením Štěpánka stal nejvýznamnějším podporovatelem kultury, sportu i sociálních organizací v Karlovarském kraji. A tento trend se ještě umocnil po privatizaci, ve které se František Štěpánek stal většinovým vlastníkem Sokolovské uhelné.

V pozici vrcholového manažera a později i spolumajitele firmy František Štěpánek inicioval v letech 2004 až 2020 realizaci množství rozsáhlých revitalizačních akcí za stovky milionů korun, ať už šlo o velké projekty jako byla výstavba koupaliště Michal, golfového hřiště a lesoparku Sokolov, nebo o podporu rekonstrukcí vesnických fotbalových hřišť. Souběžně s tím firma masivně investovala i do ekologických opatření, která často výrazně překračovala legislativní požadavky.

Zatímco tyto projekty jsou spjaty se jménem firmy většinově vlastněné Františkem Štěpánkem, očím veřejnosti zůstávaly skryty jeho osobní aktivity. Pouze úzký okruh blízkých tak věděl, že za vnější tváří úspěšného byznysmena je ukrytý hluboce zakořeněný pocit odpovědnosti vůči regionu a lidem v jeho okolí. Bez jakékoliv publicity tak po desítky let podporoval ze soukromých prostředků řadu sociálních organizací nebo lidí, kteří se ocitli v sociální tísni.

Tragický odchod Františka Štěpánka v roce 2020 proto neznamenal pro region pouze ztrátu významného podnikatele, ale také odchod člověka, pro kterého pomoc druhým znamenala mnohem víc, než pouhá slova.

Aktuality/Eventy

16Čer

Multismyslové centrum v Mateřídoušce

Moc rádi pokračujeme v navázané spolupráci s Denním centrem Mateřídouška.

>celý článek

21Čer

Závody dračích lodí pro Nelinku

V sobotu 15. června se na koupališti Michal v Sokolově konal 3. ročník Závodů dračích lodí. Den plný laskavosti a sportu.

>celý článek

Zobrazit všechny aktuality

Máte dotaz?

Kontaktujte nás